about
concerts
patrons
masterclasses
careers
about
concerts
patrons
masterclasses
careers

O festiwalu

Muzyka Dawna - Persona Grata

Festiwal rozpoczyna się w 1998 roku i ma na celu stworzenie platformy dla wykonawców specjalizujących się w historycznym podejściu do wykonywanego repertuaru.

Nazwa festiwalu sama w sobie prezentuje jego główne motto. Określenie „persona grata” po łacinie oznacza „osoba mile widziana”, a więc całą nazwę festiwalu przetłumaczyć można jako „Muzyka dawna – [osoba] mile widziana”. Muzyka mile widziana przez wszystkich od słuchaczy w dużych miastach po mieszkańców małych miejscowości i wiosek, bo Persona Grata to festiwal z założenia nietypowy – wędrujący.

2002 - Archiwum festiwalu

Twórcami festiwalu są założyciele i liderzy orkiestry Arte dei Suonatori – Ewa i Aureliusz Golińscy oraz redaktor naczelny Czasopisma CANOR Cezary Zych.

Oto jak opisują jego główne założenia.

" Muzyka Dawna ...

...dla nas, którzy zajmują się nią i słuchają jej na co dzień, to nie wyłącznie i po prostu muzyka średniowiecza, renesansu, baroku, klasycyzmu czy romantyzmu, ale symbol jednej z największych rewolucji w życiu kulturalnym drugiej połowy dwudziestego wieku. To także głębokie przekonanie, że istotą wykonywania muzyki jest ciągłe, odważne odkrywanie jej różnorodności, barw, niuansów, duchowych treści i ukrytych przesłań, a następnie przekazywanie tych odkryć dalej, włączanie ich w życie dzisiejszego świata, zamienianie w istotną część teraźniejszości (…)

2000 - Archiwum festiwalu

Muzyka dawna okazała się muzyką pełną życia, radości i energii, nie tracąc przy tym wcale zdolności do wprowadzania nas w krainę refleksji, zadumy i ciszy. Jest łatwa i trudna zarazem. Słyszymy w niej przeszłość, ale słyszymy też rytm naszych czasów.Dla jednych piękny bibelot, dla innych coś znacznie ważniejszego. W dzisiejszym świecie muzyka dawna to po prostu...

... Persona Grata "

Współpraca z Cezarym Zychem to lata 1998-2009.

2005 - Archiwum festiwalu

W tym czasie odbywa się 326 koncertów w ponad 20 miejscowościach. Spora część z nich jest rejestrowana i transmitowana przez lokalne stacje radiowe (przede wszystkim Radio Merkury Poznań), a także przez Program 2 Polskiego Radia. Arte dei Suonatori koncertuje z wybitnymi muzykami zajmującymi się wykonawstwem historycznym, głównie zza granicy, a najważniejsze współprace są przekuwane w projekty nagraniowe.

Od 2010 roku funkcję dyrektora artystycznego przejmuje Aureliusz Goliński.

Początkowe założenia Festiwalu pozostają niezmienne, a jego zasięg poszerza się o liczne nowe lokalizacje. W latach 2010 – 2019 odbywa się 99 koncertów w kilkunastu miejscowościach.

Rok 2020 – życie kulturalne przenosi się do sieci, nikt nie wie kiedy i czy w ogóle życie artystyczne wróci na swoje dawne tory.  

Na szczęście stopniowo wraca, a wykonawcy i publiczność bardziej niż kiedykolwiek doceniają kontakt na żywo, tu i teraz. W latach 2021 – 2024 odbywa się 35 koncertów w 16 lokalizacjach. Coraz częściej skład Arte dei Suonatori rekrutuje się z muzyków z Polski, a swój wyjątkowy kunszt prezentują polscy soliści.

W przygotowaniu znajduje się kompletne kalendarium z prezentowanym repertuarem i nazwiskami wykonawców koncertów Festiwalu Muzyka Dawna – Persona Grata w latach 1998-2024.